Jesteś w: Sanktuaria w Polsce > Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu

Licheń - znany dzisiaj z największej w Polsce świątyni - od wielu lat jest miejscem kultu maryjnego związanego z cudownym obrazem Matki Boskiej, którego historia sięga czasów napoleońskich. W 1813 roku podczas bitwy pod Lipskiem polskiemu żołnierzowi Tomaszowi Kłossowskiemu ukazała się Maryja i uratowała go od niechybnej śmierci, prosząc jednocześnie, aby po powrocie do Polski odnalazł obraz z identycznym Jej wizerunkiem. Żołnierz faktycznie znalazł taki obraz i umieścił do w kapliczce w lesie niedaleko Lichenia. Według przekazów ustnych modlącemu się przy nim pasterzowi Mikołajowi Sikatce w 1850 roku kilka razy ukazała się Matka Boża. 29 września 1852 roku obraz przeniesiono do kościoła parafialnego w Licheniu.

Kiedy w 2004 roku, po dziesięciu latach prac, oddano do użytku monumentalną pięcionawową bazylikę, powzięto decyzję, że obraz Matki Bożej Licheńskiej zostanie tu przeniesiony, co miało miejsce dwa lata później.

Świątynia zbudowana jest na planie krzyża. Składa się z części głównej, dzwonnicy, wieży oraz trzech okazałych portyków. Do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Jezusa Chrystusa na ziemi. W obiekcie znajduje się 365 okien oraz 52 otwory drzwiowe, co symbolizuje dni i tygodnie roku kalendarzowego.

W centralnej części Sanktuarium wznosi się, wysoka na 25 m, kamienna góra. Wybudowane z betonu i kamieni wzniesienie symbolizuje Golgotę, mającą labirynt przejść, grot, kapliczek, figur i płaskorzeźb.

Sanktuarium w Licheniu zasłynęło też ze źródełka z cudowną wodą. Źródełko zostało poświęcone 14 sierpnia 1968 roku. W "Księdze Łask" zapisywane są świadectwa osób uzdrowionych za sprawą "żywej wody".

Licheń mapa