Jesteś w: Sanktuaria w Polsce > Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu

Wirtualna pielgrzymka - Sanktuarium w Ludźmierzu

Kościół i parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu istnieją od 1234 roku, kiedy to bp krakowski Wisław, zezwala wojewodzie krakowskiemu Teodorowi Gryficie wznieść świątynię ku czci Matki Boskiej. Od XIII do XIX wieku prawo patronatu nad parafią mają cystersi. W latach 1869-77 powstaje w Ludźmierzu - na miejscu rozebranego modrzewiowego - nowy, murowany, neogotycki kościół istniejący do dziś. Do niego przeniesiono rokokowy ołtarz wielki ze słynącą od wieków łaskami figurą MB Ludźmierskiej. Od 2001 roku kościół ten nosi miano bazyliki mniejszej.

Nie wiadomo kiedy pojawia się w Ludźmierzu figura Matki Boskiej słynącej łaskami. Historycy sztuki określają jej powstanie na 1400 rok. Luki historyczne uzupełniają legendy. Jedna z nich mówi o kupcach jadących na Węgry, którym ukazała się postać Matki Bożej. Na miejscu ukazania wzniesiono kościół i umieszczono statuę Maryi.

Przy Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej powstał Maryjny Ogród Różańcowy. Uformowany jest on w postaci drogi z 20 kaplicami poszczególnych tajemnic wyrzeźbionych w białym marmurze.

Każdego dnia do Ludźmierza przyjeżdżają liczni pielgrzymi z całej Polski, z pobliskiej Słowacji i Czech. Codziennie sprawowane są trzy msze święte, zapewniona jest opieka duszpasterska i możliwość przystąpienia do sakramentu pojednania.