Jesteś w: Sanktuaria w Polsce > Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej i św. Maksymiliana M. Kolbego w Niepokalanowie

Sanktuarium w Niepokalanowie ma swoisty charakter. Związane jest z działalnością św. Maksymiliana Marii Kolbego, który w 1927 roku założył tu klasztor franciszkanów na ziemi ofiarowanej przez księcia Jana Druckiego Lubeckiego. Pielgrzymi na próżno pytają o cudowną figurę, obraz czy źródełko z uzdrawiającą wodą. Święty Maksymilian nie zbudował też wielkiego kościoła. 6 sierpnia 1927 r., 45 km od Warszawy przy drodze do Szymanowa, została poświęcona figura Matki Bożej Niepokalanej. Jesienią 1927 r. Bracia Franciszkanie wznieśli na teresińskiej ziemi prostą kaplicę, będącą niejako przekazicielem dwóch tradycji franciszkańskich: ubóstwa i miłości do Matki Bożej. Pierwszą Mszę św. o. Maksymilian odprawił w sobotę 12 listopada 1927 r. Dziś kaplica jest jedynie cząstką wielkiego klasztoru. Na cześć Niepokalanej ojciec Kolbe nadał ośrodkowi nazwę Niepokalanów. O tym, że Niepokalanów stał się ważnym miejscem pielgrzymkowym zadecydowały przede wszystkim wydarzenia wojenne. Aresztowany przez hitlerowców Maksymilian Kolbe zginął w Oświęcimiu, oddając swoje życie za życie innego więźnia. Jego bohaterstwo sprawiło, że kult św. Maksymiliana stał się po wojnie powszechny. Obecnie pielgrzymki przyjeżdżają więc nie tylko do bazyliki Najświętszej Maryi Panny Wszechpośredniczki Łask, ale także by zobaczyć celę zakonną św. Maksymiliana. W 1980 r. Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Olbrzymia trzynawowa świątynia może pomieścić ok. 5 000 osób.

Niepokalanów mapa