tel: +48 12 397-31-13, fax.: +48 12 397-31-18
tel. kom. 501 721 949 (Orange)
http://www.pielgrzymka-sanktuarium.pl, e-mail: noclegi@taniespanie.pl

Św. Faustyna Kowalska


Sanktuarium Bożego Miłosierdzia - Kraków, Łagiewniki
"Tyś świadkiem miłosierdzia mego, na wieki stać będziesz przed tronem moim, jako żywy świadek miłosierdzia mego."
"Dzienniczek" s. 417

Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 roku jako trzecie z dziesięciorga dzieci Marianny i Stanisława Kowalskich, w pobożnej, ale ubogiej rodzinie chłopskiej we wsi Głogowiec. Na chrzcie świętym w kościele parafialnym w Świnicach Warckich otrzymała imię Helena. Jej nauka w szkole trwała tylko trzy lata, gdyż ciężka sytuacja materialna rodziny, zmusiła ją do podjęcia pracy u zamożnych ludzi w Aleksandrowie Kujawskim, a następnie w Łodzi. Od dziecka odznaczała się wielką religijnością, potrzebą modlitwy, posłuszeństwem i myśl o powołaniu zakonnym narodziła się w niej już przed I Komunią Świętą. Pomysł ten nie został zaaprobowany przez rodziców i Helena w dalszym ciągu zajmowała się pracą, aby utrzymać siebie i pomóc rodzinie. Próby zagłuszenia w sobie Bożego wezwania i pojawiające się już wizje cierpiącego Chrystusa nie pozwalały jej żyć w stanie świeckim, dlatego wbrew zakazowi rodziców, którzy opowieści o wizjach i jasnych światłach, traktowali jako fantazje dziewczynki, w wieku dwunastu lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie przy ul. Żytniej. Tam otrzymała imię s. Marii Faustyny, w Krakowie odbyła dwuletni nowicjat, a następnie mimo słabego zdrowia 30 kwietnia1933 roku w obecności bpa St. Rosponda złożyła wieczyste śluby zakonne.

Pracowała w kilku domach Zgromadzenia, najdłużej w Krakowie, Płocku i Wilnie, pełniąc obowiązki kucharki, ogrodniczki i furtianki. Surowy tryb życia i wyczerpujące posty, jakie sobie narzucała jeszcze przed wstąpieniem do Zgromadzenia, tak osłabiły jej organizm, że trzeba było ją wysłać do podwarszawskiego Skolimowa dla poratowania zdrowia. Dolegliwości wzmogły się i w rezultacie rozwinęła się gruźlica, która zaatakowała płuca i przewód pokarmowy. Z tego powodu dwukrotnie, po kilka miesięcy, przebywała na leczeniu w szpitalu na Prądniku w Krakowie.

Kłopotom zdrowotnym towarzyszyły cierpienia wynikające z przeżyć mistycznych. W niedzielę 22 lutego 1931 roku, w swojej celi zobaczyła po raz pierwszy Jezusa, ubranego w białą szatę, prawą rękę miał wzniesioną do błogosławieństwa, a lewa dotykała szaty na piersiach, skąd wychodziły dwa wielkie promienie: czerwony i biały. Chrystus miał powiedzieć wtedy: "Wymaluj obraz, według rysunku, który widzisz z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie". Na początku 1934 roku zwróciła się z prośbą do artysty malarza Eugeniusza Kazimierskiego o wykonanie według jej wskazówek obrazu Miłosierdzia Bożego. Kolejne wizje przynosiły nowe pouczenia : ustanowienie pierwszej niedzieli po Wielkanocy świętem Bożego Miłosierdzia, podyktowanie słów Koronki , prośba o czczenie godziny konania Chrystusa na krzyżu. Życie i misja Faustyny znana jest z "Dzienniczka", który regularnie prowadziła i notowała słowa Jezusa, spotkania z Matka Bożą, aniołami, świętymi. "Dzienniczek" - jedyne dzieło mistyczne napisane w języku polskim - spisywany był przez ostatnie cztery lata życia s. Faustyny obejmuje sześć zeszytów rękopisu i jest analogicznym dziełem do wyznań św. Teresy z Avili i św. Jana od Krzyża.

Po długich cierpieniach, które znosiła bardzo cierpliwie, zmarła w wieku 33 lat 5 października 1938 r. Jej ciało pochowano na cmentarzu zakonnym w Krakowie-Łagiewnikach. S. Faustyna została beatyfikowana 18 kwietnia 1993 r., a ogłoszona świętą 30 kwietnia 2000 r. Uroczystość kanonizacji przypadła w II Niedzielę Wielkanocną, którą Jan Paweł II ustanowił wtedy świętem Miłosierdzia Bożego. Relikwie św. siostry Faustyny znajdują się w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie mieści się sanktuarium Miłosierdzia Bożego odwiedzane przez setki tysięcy wiernych z kraju i z całego świata.

Pilgrim Advisor Website for pilgrim groups traveling to the Sanctuary of Divine Mercy in Lagiewniki, Krakow. Information about sanctuaries and other churches in Krakow, Poland and Europe. Complete accommodation offer and other services for pilgrims.
Noclegi dla pielgrzymów Powrót do góry Mapa strony
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie całości lub fragmentów bez pisemnej zgody ACN zabronione. © ACN 2007-2020
Katalog Gwiazdor www.TanieSpanie.pl www.Wycieczki-Krakow.pl Noclegi w Krakowie